• تست خستگی در فلز پایه و فلز جوش

  1402/05/07 13:22:27

  معمولاً سازه‌های فلزی که به صورت دینامیکی تحت بارهای متناوب قرار می گیرند، پس از تحمل چند سیکل بارگذاری در اجزا و اعضای سازه، با پدیدۀ خستگی مواجه می شوند که ممکن است منجر به ایجاد ترک‌هایی در سازه شود. بنابراین در سازه هایی مثل پل‌ها و جرثقیل‌های سنگین باید معیار خستگی به عنوان یکی از ملاک های طراحی سازه مورد توجه قرار گیرد.

   در این مبحث قصد داریم شما را با تست خستگی در فلز پایه و همچنین تست خستگی فلز جوش آشنا کنیم.

  ادامه مطلب
 • تست متالوگرافی و ساختارشناسی در فلز پایه

  1402/05/07 13:08:50

  متالوگرافی یعنی آماده سازی نمونه‌های فلزی به منظور ساختار شناسی و بررسی چیدمان میکروسکوپی آنها. ما در زمینۀ بررسی فلز پایه در جوشکاری هم نیاز به انجام تست متالوگرافی داریم. در بسیاری از فلزات، دانه بندی از نوع میکروسکوپی است و ذرات قطری در مقیاس میکرون دارند. بنابراین برای بررسی ساختاری نافلزات نیاز به مشاهدات میکروسکوپی می‌باشد. از آنجا که در بررسی‌های میکروسکوپی تنها امکان بررسی سطح اجسام وجود دارد، لذا نمونۀ فلزی باید از یک سطح کاملاً تمیز و صیقلی شده برخوردار باشد.

   

  ادامه مطلب
 • آنالیز شیمیایی و طیف سنجی مواد فلزی

  1402/04/20 13:31:18

  آنالیز شیمیایی و طیف سنجی مواد فلزی

  بر اساس استانداردهای رایج و آزمون تطابق سنجی

  آنالیز طیف سنجی پلاسمای جفت شده القایی (Inductively Coupled Plasma) یا به اختصار، ICP یکی از آزمایشات بسیار مهم برای بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی مواد می‌باشد؛ که به بررسی نوع مواد اولیه و ریزساختار آن می‌پردازد. به همین دلیل برای شناسایی ریز ساختار هر ماده و در نتیجه ویژگی‌های آن، و همچنین انجام پژوهش‌های کنترل کیفی محصولات صنعتی نیاز به انجام این قبیل آزمایشات می‌باشد.

  رایج‌ترین روش شناسایی مواد، انجام آنالیز عنصری بر روی آنها است که این آنالیز روش‌های مختلفی دارد و عمدتاً بر پایه طیف سنجی اپتیکی استوار است.


  یکی از روش های طیف سنجی اپتیکی، بر پایۀ نشر نور می‌باشد که در این مقاله به آن می‌پردازیم. 

  ادامه مطلب
 • تست خمش در مقطع فلز جوش

  1402/03/11 10:36:47

  (ریشه، رویه و دیواره) و خمش فلز پایه


  تست خمش (Bend testing) یکی از تست های مکانیکی است که به منظور ارزیابی مقدار شکل پذیری (ductility) ماده به کار می‌رود؛ این ماده می‌تواند پلاستیک، پلیمر مقاوم سازی شده با الیاف (FRP)، انواع فلزات و مواد سرامیکی باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با تست خمش در مقاطع فلز جوش و همچنین فلز پایه آشنا کنیم.

  ادامه مطلب
 • تست کشش جهت فلز جوش

  1402/03/11 10:23:12

  هدف آزمون‌های جوشکاری عبارت است از بررسی خواص و کیفیت اتصال جوش و مقایسۀ آن با استانداردهای مربوطه. به طور کلی آزمون‌های جوشکاری به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  l آزمون های غیر مخرب (NON – DESTRACTIVE TEST)

  l آزمون های مخرب (DESTRACTIVE TEST)

  ادامه مطلب
 • اهمیت مقاومت کششی میلگرد

  1401/12/14 16:52:59

  ادامه مطلب
 • بتن اکسپوز (Exposed Concrete)

  1401/06/19 09:42:28

  بتن اکسپوز

  (Exposed Concrete)

   بتن اکسپوز چیست؟

  بتن اکسپوز یا بتن نما، یکی از انواع بتن‌های مورد استفاده در معماری است که به عنوان پرداخت نهایی سطوح داخلی و نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به بتنی که سطح آن در معرض دید قرار دارد، بتن اکسپوز گفته می‌شود. 

  ادامه مطلب
 • نوآوری در بتــُن‌

  1401/06/13 10:44:46

  نوآوری در بتــُن‌ها

  صنعت تولید بتن گذشته از خدمات زیادی که به توسعه شهری و جوامع بشری کرده، متأسفانه حجم زیادی از انرژی موجود در کره زمین را به خود اختصاص داده، مواد زیادی را صرف کرده، آسیب‌های فراوانی به محیط زیست کره زمین وارد کرده و در مقابل، مواد آلاینده زیادی را وارد اتمسفر زمین کرده است. میزان نوآوری در صنعت بتن بیش از سایر زمینه‌های صنعتی و ساختمانی دیگر می تواند مقرون به صرفه و جبران کنندۀ بخشی از زیان‌های این صنعت به محیط زیست باشد.

  ادامه مطلب
 • انواع روان‌کننده‌های بتن

  1401/06/10 12:45:26

  انواع روان‌کننده‌های بتن

  بتن برای اجرا، نیاز به روان بودن دارد. روان شدن بتن یعنی نرم شدن و حفظ ویژگی خمیری بتن تازه، حتی با گذشت زمان و شروع واکنش شیمیایی بین فاز آب و سیمان که عامل اصلی سفت شدن بتن است. اگر بتن در شرایط متعارف ساخته و اجرا شود، مشکل چندانی پیش نخواهد آمد، ولی برخی مواقع بتن حالت عادی خود را از دست می‌دهد و در مسیر گیرایی و سفت ‌شدن دچار تأخیر یا تعجیل می شود. به عنوان مثال در هوای گرم، بتن سریع‌تر به گیرایی کامل می رسد و یا بروز هر گونه اختلال یا تأخیر در رسیدن بتن برای پمپاژ و اجرا، ممکن است از روان بودن بتن کاسته شود؛ و این یعنی دشواری کار اجرای بتن که می‌تواند صدمات کیفی و هزینه‌ای برای پروژه به همراه داشته باشد. برای رفع این مشکل از روان‌کنندۀ بتن (که در بازار به پلاستی سایزر معروف است) استفاده می‌کنیم.

  ادامه مطلب
 • بتن چیست؟

  1401/11/06 10:16:07

  امروزه بتن یکی از پُرکاربردترین مصالح ساختمانی است که جایگاه ویژه ای در صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص داده است. نقش بتن در تأمین دوام و پایداری سازه‌ها یک نقش انکارناپذیر ارزیابی می شود. پیشینۀ بتن در صنعت ساخت و ساز به دوران یونانیان باستان برمی‌گردد. پیشرفت بتن در ساخت و ساز از یک روند تصاعدی برخوردار بوده است؛ تا این که امروزه تبدیل به یکی از اصلی ترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساختمان شده است.

   

  ادامه مطلب